Informačnú kampaň na podporu odberového a transplantačného programu pod názvom Sedem životov realizuje Slovenská transplantologická spoločnosť. Cieľom kampane realizovanej pod záštitou Ministerstva zdravotníctva SR je upriamiť pozornosť na problematiku transplantácií a darcovstva orgánov na Slovensku.

Darovaním orgánu v prípade smrti mozgu je možné zachrániť život viacerým ťažko chorým ľuďom. Takáto pomoc inému je najvyšším prejavom šľachetnosti a ľudskosti. V roku 2020 bolo zachránených spolu 181 pacientov tým, že im bol transplantovaný niektorý zo životne dôležitých orgánov - realizovaných bolo 131 transplantácií obličiek, 19 transplantácií pečene a 27 srdca. Napriek ťažkému pandemickému roku sa nám podarilo udržať transplantačný program.

Pozrite si oficiálne TV spoty ku kampani

Sedem životov

Informačno-vzdelávacia kampaň Sedem životov má za cieľ upriamiť pozornosť na túto problematiku, edukovať verejnosť a zvýšiť počet odberov a orgánových transplantácií. Pretože transplantácie orgánov zachraňujú ľudské životy. Sme presvedčení, že šírením osvety o tejto téme pomôžeme znížiť dobu čakania na životne dôležitý orgán a zabránime tak predčasným úmrtiam pacientov, pre ktorých predstavuje transplantácia jedinú nádej na život.

Kampaň Sedem životov je postavená na reálnych príbehoch pacientov, ktorým bol v minulosti transplantovaný orgán a dnes vďaka tomu žijú plnohodnotný život.

Vaše ÁNO darovaniu orgánov
môže zachrániť život až siedmim ľuďom

Darovanie a transplantácia orgánov je službou životu, ktorá predstavuje vysokú morálnu hodnotu. Dnes už nikto nepochybuje o tom, že transplantácie orgánov zachraňujú ľudské životy a dávajú šancu žiť tým, pre ktorých je transplantácia jedinou nádejou na život. Povedzme ÁNO darcovstu orgánov. Zachránime tak život tým pacientom, ktorých život je od transplantácie závislý.

Kto môže darovať orgán?

Darca orgánu môže byť žijúci alebo mŕtvy. Živí darcovia môžu darovať za prísnych legislatívnych podmienok jednu obličku, časť pečene, alebo časť pľúc.

Jeden mŕtvy darca môže zachrániť alebo významne zlepšiť kvalitu života až siedmim pacientom darovaním orgánov.

V Slovenskej republike upravuje podmienky darovania a transplantácie orgánov, tkanív a buniek zákon 576/2004 Zb. o zdravotnej starostlivosti. Princípom, ktorý platí v SR, je predpokladaný súhlas. To znamená, že potenciálnym darcom sme všetci občania tejto krajiny, ktorí sme neodmietli darovanie orgánov po smrti.

Podmienkou začatia procesu odberu orgánov je úplná a nezvratná strata všetkých funkcií mozgu potenciálneho darcu (mozgová smrť), keď pacientovi už nie je možné za žiadnych okolností obnoviť jeho funkciu.

Vedeli ste, že…

  • Prvá transplantácia na Slovensku sa konala v roku 1972. Išlo o transplantáciu obličky a vykonal ju prof. MUDr. Vladimír Zvara, DrSc. v rámci transplantačného programu, ktorý viedol dlhé roky.
  • V roku 1998 sa na Slovensku začal transplantačný program srdca.
  • Transplantácie sa nedočká v priemere 10 % pacientov.
  • Najviac pacientov je na čakacej listine na obličku.
  • Najviac urgentných príjemcov je na čakacej listine na srdce.
  • Aktuálne je na Slovensku 443 čakateľov na orgánovú transplantáciu.

Transplantácie orgánov zachraňujú ľudské životy. Len v roku 2020 bol 181 pacientom transplantovaný životne dôležitý orgán. Vďaka tomu dnes žijú.

  • 131 pacientov žije vďaka transplantácii obličky
  • 27 pacientov žije vďaka transplantácii srdca
  • 19 pacientom žije vďaka transplantácii pečene

Na transplantáciu životne dôležitého orgánu však momentálne čaká viac ako 300 pacientov.

Príbehy zo života

Podobný príbeh ako Janka Liptáková má aj 73- ročný Jozef Mikuš. Ten však orgán nedostal ale daroval, priateľke svojho vnuka, Michaele. „Videl som, ako sa ľúbia. Chcel som, aby boli šťastní i ďalej a žili, ako majú. Normálne, bez obmedzení. Aby som sa raz od nich dočkal pravnúčat.“

Janke Liptákovej obličky nefungovali správne už od mala. Od trinástich rokov mala v bruchu voperovanú hadičku, pomocou ktorej musela každý večer filtrovať svoju krv. V 18 rokoch podstúpila svoju prvú veľkú operáciu. Po tragickej smrti motorkára jej mohli lekári dať novú, funkčnú obličku.

Jozef celý život športoval, záhradkárčil, venoval sa turistike, prechádzkam, športovým aktivitám s manželkou a dvoma dcérami a samozrejme práci. Jeho život sa zmenil v roku 2001. V tom roku išiel na vyšetrenie na krčné oddelenie z dôvodu neustáleho pocitu cudzieho telesa v hrdle. Lekárka mu naordinovala rôzne inhalácie a injekcie, ktoré absolvoval celý rok. Problém sa nevyriešil.

„Som celkom obyčajný človek, len narodeniny slávim dvakrát. V júli budem mať už po päťdesiatke, ale minulý december som mal len jedenásť rokov. V roku 2003 som sa narodil po druhý raz,“ začína svoj príbeh Michal.