Janke vrátila chuť do života až sestra

Janke Liptákovej obličky nefungovali správne už od mala. Od trinástich rokov mala v bruchu voperovanú hadičku, pomocou ktorej musela každý večer filtrovať svoju krv. V 18 rokoch podstúpila svoju prvú veľkú operáciu. Po tragickej smrti motorkára jej mohli lekári dať novú, funkčnú obličku. Ako sama hovorí „Oblička vydržala krásnych jedenásť rokov.“  Po krátkom čase od transplantácie sa však veci skomplikovali a Janka musela 3x do týždňa chodiť skoro ráno do nemocnice na dialýzu a navyše si nemohla vďaka striktnej diéte dopriať svoje obľúbené jedlá.

Jankin život sa však radikálne zmenil po tom, čo jej darovala obličku jej sestra Erika. „Nikdy by som nevyslovila také prianie, že by som niekoho požiadala o jeho orgán. Ale sestra povedala, že chce, aby som mala krajší život.“ Šťastím bol najmä fakt, že sú Janka s Erikou príbuzné. Orgány príbuzných bývajú totiž pre pacientov najvhodnejšie. Po úspešnej operácií, konajúcej sa 1.júla dokonca svojej novej obličke dala aj meno. „Nazvala som ju Žanetka, ktorá má v ten deň meniny.“

Janke oblička slúži dodnes a dúfa, že jej fungovať bude už navždy. Je nesmierne vďačná, ako zosnulému motorkárovi, tak svojej sestre, ktorí jej darovaním obličky dali šancu na nový, krajší život bez obmedzovania. Konečne si môže dopriať svoje obľúbené jedlo, chlieb s maslom a džemom.

„Vďakabohu, stále existujú ľudia, ktorí si uvedomujú, že môžu niekomu pomôcť, keby sa im niečo stalo. Mám veľkú úctu voči každému takémuto človeku. Takže cítila som veľkú vďaku tejto duši, ale chýbalo mi, že mu nemôžem reálne poďakovať. Sestru však vyobjímať a vystískať môžem, v tom je to iné, intenzívnejšie, krajšie.“

„Chcem povzbudiť ľudí, ktorí sa rozhodujú darovať orgán. Keď niekoho ľúbite, viete ho urobiť šťastným. Ten pocit radosti a vďaky, ktorý zažijete, je silnejší ako bolesť. Je na nezaplatenie. Sestra mi povedala, že ak to prekonáte, budete vnútri silnejší."